Tenis – hra gentlemanov

Tenis je jedným z najobľúbenejších športov či koníčkov dnešnej doby a jeho popularita všade na svete stále stúpa. Je to dané hlavne tým, že tenis môžu hrať takmer úplne všetci bez rozdielu pohlavia či veku. Talentované deti sa túžia stať profesionálmi, ktorých vidia hrať v televízii o závratné sumy. Naopak seniori v požehnanom veku prevádzkujú tenis rekreačnej väčšinou vo forme štvorhry.

Tenis jednoznačne zažíva zlatý vek. Na športových staniciach v televízii tvoria základ vysielania spolu s futbalom. Aj kvôli zvýšenej mediálnej propagácii sa tenis pomaly stáva jednotkou vo voľnočasových aktivitách. Tenisové areály už dnes nájdete úplne v každom meste, takže sa tenis dá hrať takmer po celej Slovenskej republike.

Čo k tenisu potrebujete?

K hraniu tenisu si musíte predovšetkým nájsť vhodnú raketu. Moderné rakety sú takmer pre každého a možno vyhľadať tú pravú pre vás. Určite sa riaďte radami odborníkov, či už je to tréner alebo predavač, pretože raketa robí vašu hru. Existuje mnoho variantov s rôznymi vlastnosťami ako veľkosť, hmotnosť, vyváženie, počet strún a napätie výpletu, preto venujte dostatok času výberu vašej vyvolenej rakety.

Nevyhnutnou súčasťou tenisu sú loptičky, ktoré nazývame tenisáky. Zvyčajne majú žltú farbu a tvorí ich guma nahustená vzduchom a obalená látkou Melton. Rôzne druhy loptičiek sa líšia v rýchlosti a odskoku. Ďalej potrebujete mať kde hrať. K tomu vám poslúži tenisový kurt, ktorý nájdete v tenisovom klube skoro v každom meste.

Tenisový kurt – ihrisko snov

Ukážeme si najdôležitejšie údaje tenisového kurtu. Základná čiara čiže base line je dlhá 8,23 metra pri dvojhre a 10,97 metra pri štvorhre. Postranné lajny vedú od tej základnej až k sieti a sú 11,89 metra dlhé. Vymedzený priestor pre umiestnenie servisu má parametre obdĺžnika o stranách dlhých 6,40 metra a 4,11 metra. Dvorec je rozdelený na polovice 1,07 metra vysokou sieťou, pričom pri dvojhre ju vždy podopierajú na každej strane stĺpiky a uprostred sťahuje sieť páska nazývaná wimbledon.

Kurty môžeme deliť na halové alebo vonkajšie. Oveľa významnejšie je však rozdelenie podľa povrchu, na ktorom sa hrá. V zásade existuje päť hlavných povrchov a tými sú antuka, tráva, betón, umelý povrch a koberec. Každý z nich má úplne iné vlastnosti. Líšia sa od seba rýchlosťou, odskokom loptičky a na každom povrchu sa dá inak pohybovať. Antukové, trávnaté či betónové dvorce sú prevažne vonkajšieho typu a umelé zmesi a koberce majú zase svoje využitie pod strechou.

tenis

Hra – nie je to zase tak zložité

Vracajte loptičku na súperovu polovicu čo možno najčastejšie, najpresnejšie a najtvrdšie, ako zvládnete a potom možno vyhráte. Je to jednoduché, ale tiež veľmi zľahčené. K tomu aby ste vyhrali celý zápas, potrebujete získať dva a niekedy tri sety. V sete sa vždy po odohranom geme striedate na servise a na returne. Jeden set tvorí šesť niekedy sedem gemov, ak vyhráte 6: 0, uštedríte svojmu súperovi potupného kanárika. Keď je stav 6: 6 na gemy, hrá sa tie-break čiže skrátená hra do siedmich bodov. K zisku jedného gamu potrebujete vyhrať jednotlivé výmeny čiže Fifteeny, ktoré postupne počítame nasledovne 15: 0, 30: 0 40: 0 a potom zisk gamu. Ak bude skóre 40:40, nazývame ho zhoda. Potom pre niekoho nasleduje výhoda, a keď vyhráte aj druhý bod, vyhráte game. No, možno to tak úplne jednoduché nie je.

Základy tenisu – nájdite si trénera

Ako pre deti, tak aj pre dospelých je výborné nájsť si osobného trénera tenisu, ktorý vás pomaly naučí hrať tenis. Začnete s pilovaním základných úderov forehandu a backhandu od base line. U backhandu si musíte objasniť, či budete hrať jednoruč alebo obojručne. U forehandu hráme takmer len jednoruč. Postupne do týchto úderov pridávate topspin čiže hornú rotáciu a získavate tak väčšiu kontrolu nad údermi. Po zvládnutí základných tenisových úderov sa učíte servírovať, čo je však veľmi ťažké a nepočítajte s tým, že sa vám bude dariť hneď od začiatku. Nie nadarmo sa hovorí, že servis je najťažšie tenisový úder. Nakoniec sa budete pokúšať aj voleje či smeče na sieti a slizované údery čiže údery jednoruč so spodnou rotáciou od základnej čiary.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *