Únik citlivých informácií z počítača a sociálnych sietí je stále aktuálnou témou

Otázka zabezpečenia súkromia na internete sa toho popísalo už neúrekom. Bohužiaľ, my ľudia sme zdá sa nepoučiteľní, a tak odborníci musia donekonečna opakovať dobre mienené rady, aby sa únik citlivých osobných informácií už nikdy nezopakoval. My sa vám ich pokúsime zhrnúť do jedného článku. Pozorne si preto prečítajte naše rady ohľadom tejto problematiky.

Iste sa za ten čas, ktorý ste strávili na internete stala nejaká nepríjemnosť, kedy ste zistili, že niečo s vašim počítačom alebo internetovým pripojením nie je v poriadku. “A to predsa mám kvalitný optický internet!” si poviete v duchu. Zrazu vám dovtedy neoceniteľný pomocník začal fungovať akosi pomalšie, nedalo sa dostať k niektorým z vašich súborov, alebo vám rovno akoby zmizli zo sveta. Azda najpravdepodobnejšia verzia vysvetlenia týchto patálií je infiltrácia vášho počítača z tretej, neželanej strany.

Zaručená istota neexistuje nikdy

Dôvodov prečo sa tieto veci so železnou pravidelnosťou dejú je hneď niekoľko. Tá najmenej závažná je prostá zlomyseľnosť počítačových hackerov. Svojim zásahom vám znefunkčnia zariadenie, aby ste sa vytrápili s jeho opravou, alebo aby ste ho rovno zahodili do smetného koša. Druhý dôvod je však oveľa závažnejší. Cieľom je v tomto prípade získať informácie, nachádzajúce sa v počítači – ako napríklad vaše osobné údaje, prístupové heslo do vášho bankového účtu, odcudzenie citlivých firemných záležitostí, prípadne citlivých fotografií za účelom vydierania.

Musíme vám hneď na začiatku povedať, že zamedziť takémuto konaniu je prakticky nemožné, aj keby ste mali ten najdokonalejší antivírový program. Ono platí jedna známa vec a síce, že zločinci, za ktorých môžeme počítačových hackerov tiež označiť sú vždy ani keby o jeden krok vpredu od vývojárov bezpečnostných softvérov. Ale čo môžeme spraviť, na čo máme dosah je zodpovedné správanie na internete, ktoré by minimalizovalo pravdepodobnosť, že práve váš počítač sa stane terčom záujmu nekalých praktík.

Dbajte na základné bezpečnostné pravidlá

V prvom rade si zakúpte počítač a legálny operačný systém od certifikovaných predajcov a nie od kamaráta. A už vôbec nie od neznámej osoby. Nikdy neviete v akom stave je to, čo kupujete a koľko vám to vydrží v uspokojivom stave. To isté platí aj o aplikáciách, ktoré si nikdy nesťahujte z neznámych a podozrivých stránok. V lepšom prípade si spolu s požadovanou aplikáciou stiahnete aj nevyžiadanú inú aplikáciu a otravné reklamy. V tom horšom spolu s aplikáciou nevedomky nainštalujete vyslovene škodlivý softvér, ktorého jediným účelom je dostať sa k vašim citlivým informáciám.

Nikdy nedávajte na známosť prístupové heslá k vášmu počítaču, vašim bankovým účtom a kontám rôznych internetových stránok, či sociálnych sietí. Tie si poznačte niekde na papier, aby ste v prípade ich zabudnutia mali možnosť nápravy. Rovnako je veľmi vhodné prístupové heslá v pravidelných intervaloch meniť, aby ste sťažili prácu dlhoprstých. Tak isto, používané heslá by mali byť zostavené minimálne deviatich, desiatich písmen a čísel, inak vlastne ani nemajú význam. Čím kratšie heslo, tým je väčšia pravdepodobnosť, že ich hacker prelomí.

Kvalitný internet od renomovaného poskytovateľa

Pravidelne váš operačný systém aktualizujte, to znamená, že nevypínajte automatické aktualizácie, pretože vývojári operačného systému priebežne inovujú svoj produkt. Tak isto pravidelne prečisťujte pevný disk, pretože nahromadené dáta dokáže narobiť poriadnu šarapatu spolu s nežiaducou infiltráciou. Ak si nie ste istí svojimi krokmi, zverte váš počítač do rúk odborníkom, resp. do predajne v ktorej ste ho kúpili. Tí najlepšie budú vedieť, čo konkrétne sa má vykonať.

Rovnako dôležitým bezpečnostným článkom je internetové pripojenie, to znamená spôsob prijímania signálu, poskytovateľ a jeho schopnosti udržať klientom mimo dosahu hackerov. Preto rozhodne odporúčame iba zabehnuté spoločnosti s kvalitným materiálovým a ľudským potenciálom. Taká malá poznámka. Ak máte možnosť vsaďte na optická sieť, ktorá okrem toho, že internetový signál sa v nej šíri rýchlosťou blesku, tak sama osebe zaručuje vysokú bezpečnosť. Budete tak moderný a navyše kľudne spávať.

Na sociálnych sieťach sa správajte zodpovedne

Ďalšou dobre mienenou radou je aj zodpovedná aktivita na dnes tak populárnych sociálnych sieťach. I v takomto prípade platí tom staré známe dobrý sluha, no zlý pán. Mnohí ľudia v snahe zaujať pozornosť, umiestnia na svoj profil informácie, ktoré patria výhradne do súkromnej korešpodencie. Nehovoriac o fotografiách na ktorých najmä ženy ukazujú celému svetu kde sa práve nachádzajú, ukazujú celú svoju rodinu, partnerov, súrodencov a deti od útleho veku. A tak majú napríklad potencionálni lovci detí jednoduchú úlohu.

Informácie sa dajú zneužiť všelijako. Nie je tomu tak dávno, čo v Amerike prepukol škandál ohľadne sociálnej siete Facebook. Jej zakladateľ Mark Zuckerberg musel americkému senátu vysvetľovať dlhé hodiny prečo boli mnohé informácie miliónov užívateľov Facebooku zneužité v prospech prezidentskej kampane. Zuckerberg nakoniec priznal, že isté články zlyhali a sľúbil zjednať nápravu. Nakoniec, nič iné mu ani nezostávalo.

Chráňte si preto svoje súkromie v najvyššej možnej miere, pretože nikdy neviete z ktorej strany príde kybernetický útok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *