Festivalový poradca (časť druhá): Čo so sebou na letný festival?

Najľahšie by asi bolo povedať – lístok, peniaze, doklady, mobil, jedno tričko, mikinu a dosť. Verím, že veľa ľudí by si s týmto vybavením skutočne vystačilo, no pokiaľ ide o viacdňový festival, je dobré mať poruke i veci, ktoré by ste možno nikdy nepredpokladali, že sa vám zídu.

Základ

Najdôležitejšie zo všetkého je mať cenné veci pri sebe. To znamená mať skvelú príručnú kabelku, ľadvinku alebo pánsku kabelku, do ktorých sa zmestia doklady, mobil, kľúče, foťák a peniaze. To je vec, ktorú nepustíte z ruky ani počas koncertu, ani počas návštevy toalety a pravdepodobne ani v noci počas spánku. Jednoducho príležitosť robí zlodeja a hoci chceme veriť, že ľudia prišli na festival iba z dôvodu hudby a zábavy rovnako tak ako my, nie vždy je to pravda. A to pivo si za vlastné peniaze kúpite radšej vy ako niekto iný.

stany

Oblečenie

Keďže počasie je vec ľahko premenlivá, treba myslieť na všetko. Viem, opäť raz by sme radi dôverovali predpovedi počasia, ktorá hlási 35°C a jasno, no keď sa vám Oskar s jeho slnečnými lúčmi otočí chrbtom a na svojom ľahkom tielku pocítite studené kvapky letného dažďa, budete si priať, aby ste tú mikinu neboli nechali doma. Čo si teba zabaliť? Myslím, že spodnú bielizeň netreba príliš zdôrazňovať (hygiena pol života), no zamerať sa treba na vrstvenie, rozumej rozumné vrstvenie. Jedno tričko na každý deň, nejaké to tielko, keď je veľmi horúco, jedny kraťasy (nie, nikto vám nedá facku, že budete mať tie isté tri dni po sebe), mikinu, nepremokavú bundu, dlhé rifle (ale áno, zídu sa) a určite jedny pevné topánky (viem, žabky sú super, ale ak nechcete prechladnúť či vyvrtnúť si členok, berte aspoň jedny botasky – pre istotu).

Vybavenie

Spacák, stan, karimatka, pre pohodlnejších vankúš či nafukovací matrac. Nikto nepovedal, že festivaly sú o spaní na tvrdej zemi a nemôžete si pobyt v stane spríjemniť. Pokiaľ vám je v noci zima, čo sa stáva najmä nad ránom, kedy teplota klesne na minimum a zem sa ochladzuje vďaka rannej rose, je fajn vystlať si spacák oblečením, čím sa zvýši počet vrstiev ochraňujúcich vaše telo od vonkajších teplotných podmienok. Možno si poviete, že deka je priveľký luxus a zaberá zbytočne veľa miesta, môj vak ju však spokojne vždy odnesie a v noci zahreje viac ako tri poldecáky. Karimatku veľa ľudí tiež na festivaly nenosí z dôvodov spratnosti, avšak nepoznám lepší tepelnoizolačný „medzikus“ medzi zemou a spacákom. Počas dňa ju môžete vyložiť pred stan a pohodlne sa opaľovať či sa pri východe slnka oddávať joge.

Drobnosti, ktoré nepochopíte až kým ich nebudete potrebovať
Izolačná páska – nevadí, že vám príde zbytočná. Ona si svoje miesto nájde vždy, keď sa napríklad niekto potkne o váš stan a roztrhne ho na pár miestach, ktoré bránili dažďovým kvapkám znepríjemňovať vám spánok. Zíde sa tiež pri izolácii topánok a oblečenia v blate až po pás a ak si stále myslíte, že je nepotrebná, skúste si ju len tak hodiť do ruksaku a počkať, či si to využitie predsa len nenájde.
Mikroténové sáčky a pevné sáčky na smeti – aj napriek tomu, že festivaly väčšinou zabezpečujú odpadkové koše a sáčky na smeti, je vždy lepšie (a hlavne pohodlnejšie) mať jedno vlastné vrecko vždy poruke. Vyhodiť obal od paštéty, Horalky, či plastové fľaše sa dá i zo stanu a nemusíte chodiť ďaleko (a určite ich nemusíte hádzať kade-tade na zem). Mikroténové sáčky sa tiež môžu zdať ako nepotrebnosť, no nikdy neviete kedy budete potrebovať odizolovať drobnosti od veľkých vecí, či oblečenie od vody. A nie je nič lepšie ako natiahnuť si na studené nožičky čisté ponožky, na to si natiahnuť sáčok a obuť topánky. Teplo a sucho zaručené.

laura

Ďalšími drobnosťami, ktoré by ste mohli považovať za zbytočné, na druhej strane však spĺňajúce účel, sú napríklad tzv. „touch me“ lampa, teda svetlo, ktoré len stlačíte a dokáže vám osvetliť celý stan. Výborná vec i pri hľadaní cesty na toaletu, prezeraní mapky areálu či rozpisu koncertov v noci. Rovnako tak sa môžu zísť napríklad slnečné okuliare, opaľovací krém, lieky proti bolesti, vlhčené utierky, leukoplast, suchý šampón a nabíjačka na mobil. A nezabudnite, najdôležitejšie, čo si musíte so sebou vziať je dobrá nálada a správna spoločnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *