Je káva prospešná pri športových aktivitách?

O káve sa toho už naozaj popísalo všeličo. Nečudo, však ju konzumujeme dennodenne, a preto sú jej povzbudzujúce účinky pretriasané na každom kroku. Len čo otvoríme akékoľvek printové médium, alebo zapneme televíziu a internet, odvšadiaľ sa na nás valí reklama na tento “voňavý” nápoj. Ale čomu máme naozaj veriť? A ako je to s kávou a športom?


Mimoriadne účinky kávových zrniek si všimli ľudia už v dávnej minulosti. Africkí pastieri si  povšimli neobvyklej nabudenosti kôz, ktoré sa pásli pri istom kríku – boli zrazu akosi čulejšie a divokejšie. Mníchom, žijúcim v neďalekom kláštore sa podarilo v rámci výskumu z červených bobúľ dotyčného kríka pripraviť nápoj – a tým sa započala výroba a predaj kávy.. Ten ich na počudovanie udržal pri modlitbách po celú noc.

Jeho povzbudzujúce účinky sa rýchlo rozšírili medzi ľuďmi a tí mu prisúdili prívlastok „kahve“, čo znamená omamný. No odvtedy je káva kávou. Kávovník sa následne začal pestovať všade tam, kde na to boli vhodné klimatické podmienky. Skúsenosti pestovateľov nakoniec ukázali, že najlepšie sa ujal v ďalekom Karibiku a Indonézii, kvôli vysokému podielu minerálov v tamojšej pôde.

Kávu azda najviac preslávila látka nazývaná kofeín

Toľko nám prezrádza história. Lenže ľudia ešte dlhý čas potom nevedeli, prečo im káva dodáva takú silnú telesnú a duševnú vzpruhu. Na to prišiel až v devätnástom storočí istý chemik, Ferdinand Runge. Ten zistil, že káva obsahuje okrem iného aj silne stimulujúcu látku kofeín.

V čistom zložení má kofeín čistú kryštalickú podobu. No ale aj ten zbytok v podobe približne tisícky vitamínov a minerálov je pre človeka prospešnou zložkou. Z toho je do dvesto antioxidantov, ktoré zabraňujú predčasnému starnutie a vzniku rakovinotvorných buniek.

Aby všetky tieto zložky boli v čo najväčšom množstve a kvalite zachované, kávové zrnká by sa mali mlieť až tesne pred konzumáciou kávového nápoja. Ktorá forma prípravy kávy, je tá naj, ťažko povedať. Ak uprednostníme čisto zdravotný aspekt, tak odporúčame kávu na štýl espresa. No aj obyčajná zalievaná, či instantná ma pravdaže čosi do seba. Tak isto záleží aj na tradícii danej krajine, danom regióne. Všade na svete sú proste iné zvyky, ktorých sme súčasťou.

Aj športovci majú radi kávu

Za predpokladu, že ste už dovŕšili plnoletosť, nemáte vážnejšie zdravotné problémy so srdcom, cievami, alebo žalúdkom a črevami, pokojne si môžete dopriať dve až tri šálky kávy denne. Táto dávka je aj všeobecne odporúčaná. Nemali by ste ju však prekračovať, pretože iba tak zbytočne vybudíte nervový systém. A pokiaľ nevykonávate nejakú namáhavú fyzickú, či duševnú činnosť, bude vám zvýšenie krvného tlaku o približne desať jednotiek k ničomu. A navyše, narušíte si spánkový rytmus.

Aké je ale využitie kávy napríklad v športe? Návštevníkom posilňovní pomáha, okrem iného, pri spaľovaní tuku, pretože zvyšuje metabolizmus približne o dvadsať percent. Ideálne je dať si kávu asi tak pol až jednu hodinu pred tréningom. Jedna až dve šálky vám zlepšia cirkuláciu krvi v cievach, zbystria pozornosť, oddialia únavu, zostria zrak a napomôžu zregenerovať vaše svalstvo po tréningu. Káva taktiež dokáže lepšie vybudiť tukové zásoby ako zdroj energie.

Správne načasovanie je dôležité

Kávu je vhodné piť nielen pred bežným športovým vyžitím, ale aj vrcholovým športovým výkonom, kedy dochádza k pozastaveniu syntézy proteínov vo svaloch. Tento stav je vtedy žiadúci. Ale ak by ste si chceli dať kávu krátko po skončení športového výkonu,spravili by ste veľkú chybu. To je čas, kedy by ste mali dopriať vášmu organizmu už pokoj a skonzumovať niečo, aby sa urýchlila regenerácia.Teda nejaké bielkoviny a trošku sacharidov. Záleží pochopiteľne čo je k dispozícii.

Športovci by mali vo všeobecnosti konzumovať kofeín rozhodne v jeho najprirodzenejšej forme, čiže ako súčasť kávy, čaju, alebo aspoň čokolády. Dnes síce existujú na trhu rôzne energetické nápoje, ktorých kofeín je súčasťou, no iba spolu s inými nežiadúcimi prídavnými látkami a farbivami. Takže teda radšej šálku kvalitnej kávy, než alternatívnu chémiu v plechovke.

Kde kúpiť tu najkvalitnejšiu kávu

Iste tušíte, že nie je káva ako káva, čo ostatne platí pri všetkých kupovaných produktoch. Tú najkvalitnejšiu kúpite v špecializovaných predajniach v ktorých si obzvlášť dajú záležať čo predávajú. Káva takto predávaná je starostlivo zabalená vo vzduchotesných obaloch aby nestrácala na hodnote.

Alebo, ak chcete naozaj niečo exkluzívne, posurfujte na internete kde nájdete kávu pre skutočných fajnšmekrov. Napríklad BIO arabika káva s príchuťou bobuľového ovocia a jemnej čokolády z Ekvádoru ulahodí aj tomu najnáročnejšiemu zákazníkovi. A je jedno, či ide o bežného človeka, alebo rekreačného, či vrcholového športovca.

Na kávu z hypermarketov rovno zabudnite. Tá je zmixovaná z ktovie akých odrôd a ani chuťovo vás nepresvedčí. Takže dajte na naše rady a zájdite do skutočných predajní s kávou, alebo vyskúšajte bio kávu zakúpenú na internete. Uvidíte, že ani jedna voľba vás v ničom nesklame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *