Festivalový poradca (časť prvá): Kam sa vôbec oplatí ísť?

Leto je neodvratne tu a sezóna letných festivalov sa oficiálne začala. Máte doma kúpené lístky alebo ešte len zvažujete kam ísť? Máte radi rock, metal, punk, či ľudovky? Pre každého sa niečo nájde, len sa treba dobre porozhliadnuť. A ak neviete čo skôr, ponúkam vám malý festivalový prehľad.

Niečo pre drsné duše

Pokiaľ aj vy patríte medzi drsných metalistov a pankáčov a milujete hudbu týchto žánrov, potom je pre vás ako stvorený festival Masters of Rock, ktorý sa každoročne koná vo Vizoviciach v Českej republike, tento rok v dňoch 10.-13.7.2014. Tohtoročným lákadlom sú mená, ktoré určite nikomu nemusím bližšie špecifikovať – Korpiklaani, Dream Theater, Arch Enemy, Helloween, Butterfly Kiss či Zakázaný Ovoce. A to je len vrcholček ľadovca s príchuťou úžasnej rockovo metalovej hudobnej akcie, o ktorej sa bližšie informácie dozviete na stránke www.mastersofrock.cz

Ďalším hudobno-tvrdším lákadlom je určite festival Rock pod Kameňom, ktorý sa už dvanásty rok koná na rybníkoch v Snine. Tento rok si pre vás pripravil slovenské hudobné čerešničky vo forme Iné Kafe, Karpina, Metropolis, Ravenclaw, české perly ako Wanastovi Vjecy, David Koller či Olympic a samozrejme nechýbajú ani zahraničné mená ako Pretty Maids, Amaranthe a Bonfire. Takže ak sa vám ponuka zapáčila, 7.-9. august 2014 si rezervujte a otočte auto smer Snina.
(info na www.rockpodkamenom.sk)

festival

Niečo pre hipsterov a pohoďákov

Nuž, čo je pohodovejšie ako samotná Pohoda? Tá sa tento rok koná 10.-12. júla už tradične na letisku v Piešťanoch. Najväčšími lákadlami tohto roku sú Kraftwerk, Suede, Travis, Disclosure a Mogwai. Medzi inými sa tiež predstavia Sleigh Bells, The Correspondents či Tune Yards a zo slovenských umelcov sa môžete tešiť na Janu Kirschner, Billy Barmana, Slobodnú Európu, Vidiek, Moju reč, Bijjouterriera a kopec kopec ďalších.
(info na www.pohodafestival.sk)

Ďalším „nezávisláckym“ festivalom je jednoznačne Grape, ktorý už do svojho vienka dostal pomenovanie „menšia Pohoda“. Grejp tento rok ponúka širokú ponuku žánrov a skupín, od hiphopu, cez elektroniku až po elektro-folk. Tento rok sa koná v dňoch 15.-16. augusta a rovnako ako Pohoda na letisku v Piešťanoch. Vaše ušká pohladia britskí umelci ako Editors, Klaxons, Bombay Bicycle Club, Flux Pavillion či La Roux a zo slovenskej hudobnej scény perličky s názvami Lavagance, Walter Schnitzelsson, Boyband a mnoho iných. Ak teda dostanete v polke augusta chuť na letnú relax párty, Grejp je určite pre vás.
(info na www.grapefestival.sk)

Čo sa týka pohodových festivalov, jedným z nich je určite Colours of Ostrava. Tento festival v roku 2014 ponúka skutočne neskutočnú a širokú paletu svetoznámych mien, počnúc skupinami ako MGMT, The National či Monkey Business, pokračujúc idolmi ženských sŕdc ako sú Bastille, John Newman a Jamie Woon, srdce rozbúšia tiež tóny od Zaz, Angélique Kidjo a Cheta Fakera a najväčší relax si budete môcť dopriať pri tónoch od severských hviezd Ólafura Arnaldsa či Trentemollera.
(info na www.colours.cz)

pauza

Niečo pre zrelé, no stále mladé duše

Pokiaľ vám nejde o to, aby ste na festivale kričali pod pódiom v prvom rade a tiež nepotrebujete multižánrovosť a svetelné lúče z každej strany, práve pre vás sú festivaly ponúkajúce zábavu ako za starých čias. Pivko v ruke, pečená klobáska na stole a správna hudba znejúca všade navôkol. Takejto zábavy sa môžete nabažiť napríklad na dvanástom ročníku festivalu Country Stopa, ktorý sa koná v dňoch 11.-12.7.2014 v Dudinciach. Na svoje si prídu fanúšikovia Davida Kollera, Veslárov, Věry Martinovej a mnohých ďalších. (info na www.countrystopa.sk)

Ďalším festivalom zo súdka klasickej hudby je festival Sitno Blues. Ten sa koná 26.7.2014 na Počúvadlianských jazerách v okrese Banská Štiavnica a ponúka mená ako Čechomor, Blues 8 a americkú formáciu Blue Family & Clay Windham. Tešiť sa tiež môžete na jarmok ľudových remesiel a gurmánskych špecialít.
(info na www.facebook.com/sitnoblues)

Letných hudobných festivalov je neúrekom, no dúfam, že tento prehľad tých najznámejších a tento rok umelecky najbohatších festivalov vám pomôže pri výbere. Prajem vám krásne festivalové leto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *