OSB dosky – univerzálny stavebný materiál

Nedávno som navštívil bratranca, ktorý sa pred dvoma rokmi s rodinou nasťahoval do nového domčeka na kraji mesta a ako posledná práca mu zostala záhrada a jej vzhľad. Tak som bol okrem kávý zvedavý aj na to, čo sa svahovitým úzkym pozemkom vymyslel a ako to dopadlo.

Ešte som áno nestačil dopiť kávu a už sa ma „ujali“ bratrancove milé deti a ťahali ma do záhrady, na ktorú som mal mimochodom z novej terasy dobrý výhľad. Nové ohnisko na opekanie špekačiek, nový bazén na ochladenie sa v parnom dni a hojdačka vedľa záhradného domčeka.

Ten ma zaujal najviac, pretože o niečom podobnom uvažujem na svojom pozemku. Murovaný sa mi veľmi nehodí, nejakú Unimo-bunku som zavrhol hneď v úvode a pekný drevený domček by sa asi hodil najlepšie. Najlepšie postaviteľný svojpomocne. Jednak ma práca s drevom baví, jednak sa tým dá dosť ušetriť a nakoniec to človek má podľa predstáv svojich a nie remeselníkov, ktorí po skončení práce odídu, ale majiteľ musí s výsledkom ich „práce“ žiť.

Bratranec mi predviedol kostru domčeka z drevených hranolov a vonkajšie steny z drevených panelov od firmy Avydon. Dokonca aj strecha bola z rovnakého materiálu, pokrytá asfaltovým šindľom. OSB dosky sú vyrábané bez formaldehydu v lepidlu a sú vhodné aj do interiéru. Jedná sa o materiál na báze dreva, takže je nutné myslieť na vlhkosť a vyhnúť sa jej pôsobeniu alebo priamo vode. Sú na to impregnačné nátery, ktoré OSB dosky ochránia.

Lisované trojvrstvové OSB dosky sú vhodné aj na výrobu drobného nábytku alebo dokonca terária z OSB dosiek pre chovateľov exotického zvieratstva. Priamemu vplyvu vlhkosti možno zabrániť vyložením vnútorných strán sklom alebo polykarbonátovými doskami. Ľahké spracovanie materiálu ručným elektrickým náradím, ľahká manipulácia s doskami, spájanie pomocou skrutiek, to všetko predurčuje OSB dosky na použitie nielen vo veľkom stavebníctve, ale aj medzi domácich majstrov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *