Nátery krytín

Nátery striech sú jednou z pravidelných údržbárskych činností na budovách. jedná sa predovšetkým o nátery plechových krytín, ale tiež nátery pálených, eternitových či betónových škridiel. Na trhu je v súčasnej dobe viac druhov náterov, ktoré možno použiť. V zásade sa rozdeľujú podľa zloženia na akrylátové a syntetické. Akrylátové farby sú vodou riediteľné a sú oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu.

Nanášanie náterov

Existujú 3 možnosti ako aplikovať náter na povrch krytiny .

  • nanášanie valčekom – jedná sa o rýchlu metódu, ale spravidla je možné ju použiť iba u rovných krytín, ktorými sú napríklad falcovaný plech
  • nanášanie štetcom – najčastejšie používaná aplikácia farby, štetec umožňuje dostať sa aj do miest, ktoré sú v zákutí alebo v zároží
  • nanášanie striekaním – dnes stále viac využívaná varianta, ktorá sa využíva predovšetkým u veľkých plôch

Druhy náterov

Akrylátové nátery – jedná sa o farby riediteľné vodou, ktoré sa však neriedia, môžu sa aplikovať bez základného náteru na strechách s nenasiakavým povrchom a na strechách s nasiakavým povrchom sa aplikujú na predchádzajúcu penetračný náter.

Syntetické nátery – aplikujú sa na základný náter, ktorý zvyšuje súdržnosť. Vrchné nátery sa vykonáva asi v dvoch až troch vrstvách a tieto nátery sú extrémne odolné. Farby sa väčšinou riedia syntetickými riedidlami vo veľmi malom pomere, aby bolo možné ich rozotrieť.

Nátery pálených a betónových krytín

Nátery pálených a betónových škridiel sa vykonávajú práve akrylátovými nátermi. Pred ich nanesením musí byť povrch perfektne zbavený všetkých nečistôt a mastnôt, čo sa vykonáva vysokotlakovým čistením.

Nátery plechových krytín

Nátery plechových krytín sa vykonávajú akrylátovými aj syntetickými farbami. U oceľových plechov je tento náter úplne nevyhnutnosťou ak nemá povrchovú úpravu z výroby alebo je už starý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *