Myslíte si, že ste pristarý na letné festivaly? Čítajte!

Leto je ešte len v plienkach a hoci to možno najbližších pár dní vyzerá na dážď, určite sa opäť vrátia slnečné lúče a vysoké teploty, ktoré lákajú k oddychu a užívaniu si dlhých letných dní tými najlepšími spôsobmi. Pre niekoho je relax už len to, že si vezme dovolenku a ráno nemusí vstávať, iným stačí pár hodín pobudnúť v záhrade na hojdačke alebo hrabkať sa v okrasnej skalke, no verím, že sa nájdu aj takí, ktorí už dávno pred letom rozmýšľajú kedy sa kam pôjdu pozrieť, či už pochodiť nové miesta v prírode vo svojom okolí alebo spoznať nové miesta a nových ľudí po svete. A verte mi, nie sú to len tínedžeri.

Ak aj vy patríte k skupine dobrodruhov, ktorá napriek postaršiemu „vydaniu“ občianskeho preukazu stále neobsedí na mieste a potrebuje zábavu a akciu, práve pre vás sú tu letné festivaly. Hoci v reklamách väčšinou vidíme mladých ľudí popíjajúcich pivo v plavkách, váľajúcich sa po rozhorúčenej zemi a počúvajúcich skvelú hudbu, nikde nie je napísané, že festivaly majú vekový limit. Práve naopak, všetky vekové kategórie sú vítané. Veď predsa hudba spája, a to platí i pre úžasné jedlá, ktoré sa na festivaloch podávajú a tiež i pre rôzne iné kultúrne podujatia, ktoré sa s akciami tohto druhu spájajú.

Festivaly nie sú výlučne len o hudbe

Ak si myslíte, že na festivaloch sa iba prechádza od pódia k pódiu a počúva sa hudba do zbláznenia, ste na omyle. Už takmer neexistuje festival, ktorý by neponúkal všestranne založené bočné vystúpenia či akcie. Sú to rôzne workshopy, kde si môžete vyrobiť niečo ako za čias šikovných ručných prác na základnej škole, tiež rôzne umelecké atrakcie, kde sa môžete priučiť kresleniu, maľovaniu, hraniu na hudobné nástroje a samozrejme nesmieme zabudnúť na rôzne rozhovory, premietania a prednášky umelcov o zaujímavých témach týkajúcich sa moderného umenia.

festival

Ďalším lákadlom je i to, že napriek tomu, že každý festival má svoje určité hudobno-žánrové základy, väčšinou sa stretneme s rôznymi druhmi kapiel, ktoré nie vždy hrajú hudbu „na rovnaké kopyto“. To je práve to najkrajšie na festivaloch, že si vezmete program a už si len vyberáte, ktoré pódium navštívite podľa nálady a podľa žánrov a niekedy možno len podľa zaujímavého názvu kapely. Veď nie je nič lepšie ako ísť na koncert kapely „Kosa z nosa“ alebo „Z kapra šupina“. A čo hrajú? To sa dozviete pod pódiom. Rozmanitosť hudobných štýlov je teda (takmer) neobmedzená.

Myslím, že jedným z najväčších negatív, ktoré hlavne starší (a niekedy i mladí, no pekelne pohodlní) ľudia vidia na letných festivaloch, je nocľah. Nie každý je totiž zvyknutý na stanovanie a ležanie na tvrdej zemi. Hoci ja zastávam názor, že jednu či dve noci do roka sa vyspím aj na klincoch, nie každému to vyhovuje. Moderná doba však poskytuje neúrekom možností ako si prenocovanie na letnom festivale spríjemniť. Či už sú to rôzne nafukovacie matrace, ktoré v konečnom dôsledku slúžia ako skutočný matrac z postele, alebo spacáky z vyššej triedy vybavené vnútorným mäkkým materiálom. Spať sa samozrejme dá i v aute, pokiaľ patríte k šťastlivcom vlastniacim kombi. No a ak už naozaj potrebujete skutočnú posteľ, aby ste sa ráno nezobudili „rozobratí“ na niekoľko častí, prenájom karavanu to istí. Pohodlne sa odveziete, ešte pohodlnejšie si uvaríte rannú kávu a čo je najpohodlnejšie – spánok ako pre bábätká zaručený.

stany

Verím teda, že sa mi podarilo vás zaujať a že svoj postoj o „pristarom“ na letnú zábavu prehodnotíte. Hudba je liek, jedlo je liek číslo dva a zábava, príjemní ľudia a neskutočná pohoda sú najlepšie prostriedky na skvelú náladu. K tomu pár žiarivých slnečných lúčov a nádherné letné spomienky sú na svete. Nezabúdajte, nikdy nie ste príliš starí na rock’n’roll!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *