Stacionárne ohrievače patria k najvýkonnejším

Ohrevný systém je veľká investícia a malé ohrievače často už nestačia – či už ide o priemysel, výrobné haly či poľnohospodárske budovy. Ale môže sa to týkať aj väčších domácností. A slovenské rodinné domy sú často veľmi priestorné a náročné pri vykurovaní.

Stacionárne ohrievače patria k tomu najvýkonnejšiemu, čo na trhu máme. Ako už ich názov napovedá, pre ich mohutnosť sa nimi po inštalácii a osadení už nehýbe. Ich sortiment je veľmi široký – môžu fungovať na plyn, naftu, pevné palivo či použitý olej (a na prekvapenie, posledné dva menované patria stále k najobľúbenejším u nás). Môžu sa používať len na vykurovanie alebo len na ohrev vody, ale najpraktickejšie je, ak teplo slúži na oba tieto účely.

stacionarny-ohrievac

Ako už bolo povedané, pre ich rozmernosť potrebujú veľký priestor – a podľa druhu spaľovania aj komín, čo dokonca ventilátor. Často sa montujú miesto starých rozmerných kotlov (dajú sa posadiť na zem, alebo aj zavesiť, no v tomto prípade treba veľmi pevné gondoly / držiaky a silné murivo). Ich robustnosť ich predurčuje k tomu, aby okrem veľkého výkonu aj dlho vydržali. Ide takpovediac o „životnú investíciu“, podobne ako keď si kupujete dom. Určite nikto nečaká, že mu drahý stacionárny ohrievač odíde po piatich rokoch. A preto sa o neho treba aj náležite starať, čistiť ho, kontrolovať ventily a filtre, udržiavať všetko vo funkčnom stave. Pri výbere kotla sa môžete poradiť napríklad aj v tomto článku.

Takže si zopakujme výhody a nevýhody:

  • k dobrým vlastnostiam patrí robustnosť systému (odolnosť súčiastok) a výkon aj na náročné a veľké priestory. Dlhá životnosť je veľkým plusom. Dnešné stacionárne ohrievače sú nenáročné na obsluhu – zvládnete to ovládaním termostatu. Veľký výber druhov paliva vám umožňuje zvoliť si ekonomicky najvýhodnejší typ. Kotle sú bezpečné a pri plyne aj ekologické atď.

  • treba si dať pozor na cenu. Pri týchto dlhodobých investíciách sa vám môže takýto ohrievač vrátiť za päť rokov, takže plánujte dopredu. Na bezpečnosť treba dbať viac – pretože v prípade nehody ísť o vážne nebezpečenstvo. Preto by mal tento systém z času na čas skontrolovať skúsený revízny technik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *